Prnyk Dblr

"En iyi filmler de eleştirilir."

Korku Filmleri

Korku Filmi Severler Sıkı Dursun!

Gece olsun, bi’ korku filmi patlatalım! Diyerekten dün akşam ‘Scare Campaign” adında, bol bol sağ gösteren ama sol vuran filmi izledim. Başarılı korku filmi pek azdır ve çoğu zaman izlediğim filmler özellikle de korku filmi ise beni tatmin etmez. Korkacağınız yerde gülmeye başlarsınız. İşte o kırılma anından sonra filmi kapatıp, yabancı komedi dizilerine sert bir geçiş yaparsınız. Bu sefer öyle olmadı diyebilirim çünkü filmin mesajı, çok güncel bir problemin üzerine oturtulmuş.

Peki bu mesaj nedir? Şöyle bahsedeyim; Özellikle internet ile birlikte günümüz insanının şöhret olma isteğinin ciddi boyutlara ulaştığını biliyoruz değil mi? Kapitalist sistem ve bireysel hırslarımız yüzünden ”zafere giden yolda, her şey mübah” diyen bir nesil yetişmeye başlıyor. Bu durum, ilerleyen zamanda başımızı belaya sokacak bir hal alabilir. Nitekim öyle de oluyor. Bence izledikten sonra bana hak vereceksiniz….

Şimdi filmin konusuna biraz bakalım. İnternet üzerinde ”Scare Campaign” adıyla kolaylıkla bulabileceğiniz film 2016 yılında vizyona girmiş. Bir grup yaratıcı set ekibi, 5 yıl boyunca insanları korkutmak için çeşitli programlar düzenliyorlar. Yani, halk arasından seçtikleri bir kişiyi alıyorlar ve ona eşek şakası yapıyorlar. Seçilen kurbanın olan bitenden haberi olmuyor ve başına gelen korku dolu dakikalar, gizli kameralar tarafından görüntüye alınıyor. Buraya kadar her şey normal, rutin işler… Dananın kuyruğunun koptuğu an yapımcılarla, yaratıcı ekip arasındaki toplantıdan sonra başlıyor. Artık reytingler düşmüş ve izleyiciler yapılan eşek şakalarını klişe bulmaya başlamışlar. Çünkü Deep Web’de bir grup maskeli ucubenin gerçekten katliam yaptığı videolar bizim elemanların programı sollamış… Bunun üzerine ”Scare Campaign” adı verdikleri program çağın gerisinde kalmamak için son bir kez kolları sıvamaya hazır. Bu sefer maskeliler kadar gerçekçi olmasını planlayarak yeni bir projeye adım atılıyor… Devamını anlatmak bütün sürprizi bozacağı için burada duruyorum.

a3457035adb87ab735943ffe2cc0c08c

İşledikleri konu hoş olmuş dedik demesine ama korku filmi olarak baktığımızda, beklentimizi karşılıyor mu? 

Hayatının büyük kısmını korku filmlerine adamış biri olarak, benim beklentimi karşılamadı diyebilirim. Korku filmi anlayışınız bir grup kafası kesilen insanı kanlar içinde yerlerde görmekse o başka… Öncelikle neden tatmin olmadığımı söyleyeyim. Film içinde film uygulaması yapılmış. Şöyle ki; Siz filmi korku sahneleri için izliyorsunuz ve daha ilk dakikalardan itibaren, bir grup yaratıcı elemanın kurgusuna şahit oluyorsunuz. Yani bir korku filminden ziyade kamera arkasını izliyor gibisiniz. Hal böyle olunca gerildiğiniz sahne falan olmuyor ve içgörüyü iyi yakalamış bir filmin ziyan oluşunu seyrediyorsunuz. Bu gerçekten acıklı bir durum… İyi tarafından bakacak olursak, her sahne, bir sonraki sahnede ne olacak merakını güzel bir şekilde seyirciye yansıtıyor. Aslında bu meraktan ziyade ne olacağını çok rahat tahmin edebildiğinizden dolayı oluyor. Gerçekten de tahmin ettiğinizi bir sonraki sahnede görebiliyor olmanız sizi mutlu ediyor ve izlemeye devam ediyor olabilirsiniz.  IMDB‘de 5.9 gibi düşük bir puan almasının sebebi de muhtemelen bu…

Özetle; Yine de sıkılmadan izleyeceğiniz, aksiyonlu sahne geçişleri olan bir film olmuş, vakit kaybı değil. Şimdiden, izlemeyenlere keyifli seyirler dilerim.

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: