14144243866_9640035b2c_bBorsa, para.. ve “Para insanı bozar” gerçeğiyle gelen hatunlar, hatunlar, hatunlar… ve alkol, uyuşturucu,.. ve nicesi.. “Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)” filminin bol spoilli özeti (3 kere hatun dedim malum, eklemek istiyorum hemi de hepsi taş gibi).

Esasen biraz borsa hakkında birşeyler öğrenir miyim diye izlemeye başladığım bu film emin olun ekonominin ana temelinden öte gitmiyor. Temel ne midir? Tabii ki de para.. Yani anlayamadığınız ekonomi alanı hakkında terimlerin olduğu filmlerden değil. Gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz, bu hususta. Ama çok bel altı: Ailenizle sakın izlemeyin! Olur da ağlarsınız belki, peçetenizi yanınıza alın. 🙂

Sabi sübyan Leonardo, filmde borsa hususunda tıfıl biri olarak başlayıp birkaç borsa işlemi yapan aracı firmada çalışırken başarılı olduğunu fark edip kendi firmasını kuruyor. Ufak çaplı para babalarını da yanına alıp fakirin parasını topluyor şu kağıda bu kağıda paranızı yatırın diyerek. Parayı sürekli vuran bu Leonardo, çalışanlarına cömertce hatta cömertlikten de öte eli bol şekilde dağıtıyor ama öyle böyle dağıtmak değil. Uçağın içi ful hatun dolu ve belli başlı çalışanlarla hatunların dolu olduğu başka bir yere iş gezisi (Ayrı bir alanda doktora yapmış birisiyim, “Yanlış meslekte miyim acaba?” diye sordum o sahneyi izlerken). Uçağın içinde geçen mevzu da masum temiz ilişkiler değil, anladınız siz! 🙂

Bakıyor ki kazanç bol, neden zenginleri de müşterilerimizin arasına koymayalım ki diyor ve gelsin paralar gitsin gacılar.. (çok hatun olayından bahsettim tamam ama filmi izleyince anlarsınız).

Minikler, bu filmden çıkartacağımız ders “para adamı yoldan çıkarır”. Az kazanın ama temiz kazanın.. Sonu (spoil denmez artık, her Amerikan filminde gördüğümüz için) FBI’n duruma el atmasıyla son buluyor. Genel olarak, eğlenceli ve akıcı kategorisinde, izlenilesi bir film. Ama edepsiz! İyi seyirler..

Reklamlar