Merhaba filmseverler,

Sitenin iki yıl önce başlayan yolculuğunda “Hobbit” 3lemesinin ilk filmi yorumlamasına yer verdik.

2. yaşımızı kutlarken, harbi, sansürsüz ve orijinal film yorumlamalarıyla yeni yazılarda buluşmak üzere.

“Hayat nasıl olursa olsun, son perde güzel olsun.”

Bu ön yazıdan sonra film yorumlamasına geçelim.

Ama asıl soru şu: Bilbo neden o kılıcı ışıldak olarak değilde yerine başka amaçlarla kullanmıyorsun?

Hobbit filminin üç film halinde çekilmesi sebebiyle bu son film kapanış olarak karşımıza çıkıyor.

(Önceki filim yorumlarını sitede bulabilirsiniz.)

Yönetmen Peter J. önceki filimlerinden olan “Yüzüklerin efendisi” serisi 3 kitap 3 film olarak karşımıza çıkmıştı ama “Hobbit” tek kitap üç film olarak beyazperde de yayına girmiştir. Bu durum hem sevindirici hem de üzündürücü bir duruma sebebiyet vermiştir. Dekoru kaldırmadan kaç film çıkar düşüncesiyle işlenen bir serinin sonuncusudur.

Oyuncular hakkında pek söze gerek yok, yeni ve eski isimler ile güzel bir kadro oluşturulmuş. Belki bir iki isim daha eklenebilirdi.

Filmin posteri gaza getiren formatlarda sunulmuştur ama tam olarak içeriğe uygun yansıtamadığını söylenebilir. Posterde yazılan slogan olan “bağlayıcı bölüm” (ing: the defining chapter) filim ile ilgili beklentiyi yükseltmiş ama doyurucu olamamıştır.

Filmin konusu ilk iki filimi izleyenler için cüce kral ve ekibinin, bilbo baggins ile macerasına kaldığı yerden devam ettiğini görüyoruz. İkinci filmin sonunda merak içinde bırakılarak, kafada oluşan soruların cevabı, bu son filmde yer veriliyor. Fragmanlardan ve filmin isminde beklenilecek bir şekilde bir meydan savaşı bizi bekliyor. Gereksiz balon sahneler ve az anlamlı aksiyon sahneleriyle önceki filimlerinden bir fark oluşturmamıştır. Ejderha ile ilgili bu kadar yaygaradan sonra ona haksızlık etmişler. Sonunda da  çok sade bir kapanış olarak bize veda etmiştir.

Sonuç olarak “Yüzüklerin efendisi” tarihinin önceki dönemi ele aldığı için “Hobbit” türün sevenleri için hoş ve sade bir eser. Ayrıca bazı orijin hikayelerine kısaca yer vermesi artı bir değer ama seri olarak beklentiyi karşılayamadın yönetmen Peter J. Ticari olarak çekilen ve “az masraf çok kazanç” kategorisinde yer alan bir film olmamalıydı.

Dip not: Hiç izlemeyen birisi için önce hobbit sonra yüzüklerin efendisi izlenirse “orta dünya” tadından yenmez.

Sam Gamgee* “Yüzüklerin Efendisi” dünyasında Frodo B. ile yolculuğa çıkan hobbit eleman.

Filmin sonunda aklınızda kalan ise…

“Thranduil: So this is the Halfling who ate my food and stole keys from my guard.

Bilbo Baggins: Yes. Sorry about that.”

Bitir onun işini Legolas reis.
Bitir onun işini Legolas reis.
Reklamlar