Aman tanrım!

Son zamanlar da çıkan süper kahraman temalı filimlerden olan demir adam her alan da beklentilerimi karşıladı.

(Reklam arası :Metalürjik iettsoforune, “ulaaan filimde de ne çok demir kullandılar dimi, erime derecesi kaçtır kimbilir” diye uzman görüşünü sordum.)

Bazı filimlerde olan ışıklı mışıklı  yani efektli yapar diğer elementleri boş verirsen tırım tırıs bir sonuç elde edilir. Önceki 1. Filmi bize giriş demiradamı tanıtmıştı. Sonra devam filminde yeni bir şey ortaya koymadan ticari olarak piyasaya sunulmuştur. Son filim ise tarif edilemez.

Ama bu filim öyle değil, görsel efektler dışında kurgu olarak çok şaşırttırışlı sahnelere sahip bir aksiyon yaşanıyor. Yani senaristler her şeyi her şeye bağlamış ve açık uçlu bir bilgi yok, gayet mantıklı olarak hikaye ilerliyor. Felsefik olarak bir bakış açısında bize yansıtılmış.

Oyunculuklar ortalama seviyede olmuş, öyle standardına pek çıkılmamış. Komedi elementi de birazcık işlenmiş. Bazı karakterler de pasif kalmış.

Filim de her şey güzel ama fragmanda demir adamın en güçlü ve mutlak karşıt düşmanı olan mandarin yer alması sonucu, çizgi roman ilgili olan birisinin beklentilerini yükseltebilir.Perdede maalesef kağıt üzerinde gibi işlenmemiş, bu durum bu camiaya yabancı olan birisi için problem oluşturmayabilir ama bilirkişi tayfasını şaşırtıp, hayal kırıklığına ve sövmesine sebep olabilir.

Kısaca filimlerini insan-robot-insan sırası ile özetleyebileceğimiz demir adamın bu filmi gidenleri pişman etmeyecektir. Ne biçim bir son diyede hayıflanabilirsiniz, bitti diyede üzülebilirsiniz bizden söylemesi…

Filim sonunda aklınızda kalacak tek cümle ise…

“The early bird gets the worm,but it’s the second mouse that gets the cheese”

iron-man-3-tony-stark-robert-downey-jr-600x337

Reklamlar